Хто садить горіховий сад, той дбає про майбутнє

Після того, як газета «Мій сад-город» надрукувала звіт про роботу VІ Всеукраїнської конференції з питань розвитку горіхівництва, що відбулася у Черкасах на базі центру горіхоплідних культур «Лінард», редакції одержала багато телефонних дзвінків з різних регіонів України з запитаннями: чим займається «Лінард»? які сорти горіха він розмножує? де можна придбати саджанці? Сьогодні на них відповідають:

С.М.Терещук, почесний президент Української горіхової асоціації, народний депутат України:

- Наша країна має необмежені можливості для розвитку горіхівництва, збільшення виробництва грецького горіха, фундука: сприятливі кліматичні умови, вільні розпайовані, але еродовані і непридатні для рільництва, землі, робочу силу… Потрібні лише спільні зусилля фермерів, учених, державних органів у цьому напрямку.

Сьогодні українські горіхівники об’єдналися в асоціацію, яка покликана сприяти координації дій виробників і влади, розв’язанню не тільки технологічних питань, але й законодавчої бази, доступу до кредитних ресурсів і фінансування, створенню сучасних високопродуктивних сортів горіха, вигідного збуту продукції.

Однак для швидкого прориву потрібна потужна база по вирощуванню саджанців найкращих світових сортів. Досі в країні таких підприємств практично не існувало. І ось у 2008 році черкаське ТОВ «Маїс» разом з французькими і молдавськими колегами заснувало спільне підприємство – центр горіхоплідних культур «Лінард».

Звідки така назва? «Лінард» – це французька компанія, що займається створенням нових сортів грецького горіха, вирощуванням саджанців, одержанням товарної продукції і її переробкою. Власник компанії Себастьян Лінард проявив особливий інтерес до можливостей України у розвитку горіхівництва. Дещо раніше СП «Лінард» виникло у Молдавії і його діляність зробила сусідню країну провідним гравцем на європейському ринку горіхоплідної продукції. Тож досвід молдавських колег став нам у пригоді, а французи передали право на використання запатентованого ними особливого методу щеплення саджанців грецького горіха, що дає змогу прискорити виробництво садивної продукції, поліпшити її якість, отже, закладати нові горіхові сади на сучасної основі, скорочувати час до вступу дерев у плодоношення, збирати високі урожаї горіхів з важливими якостями: великі розміри плоду, тонка шкаралупа, світле ядро, тоненька солодка шкірочка, високий вміст жиру і т.п. Саме такий горіх буде успішно конкурувати на ринку.

Вже перші кроки «Лінарду» засвідчили: ми взяли правильний курс. Поки що тут вирощуються саджанці сортів французької і молдавської селекції. До роботи підключаємо вітчизняних учених-селекціонерів з метою створення нових, адаптованих до наших умов, сортів. Впевнений, що робота центру горіхоплідних культур у Черкасах, інших подібних підриємств по вирощуванню саджанців грецького горіха дасть нам змогу вже до 2025 року мати в Україна 17500 га промислових насаджень інтенсивного типу, додатково виробляти щороку 55-60 тисяч тонн високоякісної продукції і здобути провідні позиції на світовому ринку.

С.С.Осадчий, генеральний директор технологічного центру горіхоплідних культур «Лінард»:

    - Ми займаємося виробництвом на промисловій основі сертифікованих в Україні саджанців грецького горіха, фундука та горіха на деревину.  Для цього створена сучасна матеріально-технічна база: майстерня зимового щеплення з камерами стратифікації, теплиця площею  1000 м2 для загартування посадкового матеріалу, маточно-живцевий сад площею 10 га з колекцією 11 сортів горіха, розсадник дорощування площею 10 га з системою зрошення, парк сучасної сільськогосподарської техніки для садіння, догляду та внесення засобів захисту рослин. Є досвідчений персонал. Все це гарантує високу якість саджанців грецького горіха зареєстрованих у Державному реєстрі сортів.

Технологічний центр горіхоплідних культур «Лінард»  спроможний виробляти за рік до 200 тисяч щеплених саджанців. Сьогодні ми можемо запропонувати 3 французькі і 6 молдавських сортів грецького горіха.  

Крім того, займаємося проектуванням горіхових садів, допомагаємо у їх закладанні, надаємо консультації з усіх технологічних процесів (транспортування саджанців, передпосадкова підготовка, садіння, догляд за насадженнями і т.п.). У клієнтів, що купують саджанці, вирощені у центрі «Лінард», і замовляють у нас проектну документацію, є можливість не тільки створити  власний горіховий сад, але й отримати компенсацію від держави.