Горіховий сад, рекомендації від Лінард

Вибір ділянки для горіхового саду:

Ви вирішили створити горіховий сад. Це, звичайно, шляхетне починання, але не забувайте про деякі попередні етапи, які вимагають підвищеної уваги перед тим як перейти до створення самого саду.

Як і в будь - якій сільськогосподарській діяльності, вдалий вибір ділянки може  в значній мірі сприяти отриманню більш великих врожаїв. Що стосується горіхового саду, то існує декілька умов, які потрібно враховувати при виборі місця:

 1. Якщо це можливо, висаджуйте сади на ґрунт, де перед цим росли злакові чи бобові ( люцерна, горох) або мішанка.
 2. Уникайте болотистих, задушливих місцин.
 3. Можна використовувати  похилі ділянки. Нахил 3-6˚ дозволяє легко доглядати за ґрунтом та полегшує вивезення плодів. Сад також можна створити при нахилі в 6-12˚ і навіть при 18-20˚, якщо ряди розміщувати горизонтально.
 4. Важливим також є  наявність поруч водойми для зрошування, але все таки необхідно уникати низинних ділянок в місцях, пізньою осінню заморозки.
 5. Потрібно уникати занадто вологого ґрунту без водовідводу, ділянки з рівнем ґрунту менш як 1,5 м, та липкого ґрунту.

Підготовка ділянки:

Після вибору ділянки на якій будуть висаджені саджанці горіха, необхідно провести цикл робіт для забезпечення оптимальних умов росту майбутнього саду.

Оранка. Знищується вся рослинність на вибраній ділянці та вивозиться з неї. Ділянка боронується, вирівнюється і дезінфікується.

Удобрення. Ділянка угноюється 10-60 т гною по мірі можливості, 100 кг Р2О5 та 80 кг К2О на 1 га.

Розчистка. В серпні – вересні  на глибину 30-35 см. В жовтні-листопаді  розбивається частинами, вирівнюється і знову ділиться.

ПРИМІТКА: Важливим є  розміщення рядів по направленню Північ-Південь  для забезпечення максимальної кількості світла протягом всього дня і задля виключення затемнень. Це не стосується похилих ділянок на яких ряди повинні  розміщуватися паралельно горизонту.

Висадка саджанців горіха

Висадку саджанців можна здійснювати як восени так і навесні. Але навесні висадка саджанців горіха більш вдала, так як на деревце, послаблене пересаджуванням, не впливають холодні зимові вітри.

Ямки для пересаджування роблять в день висадки для максимального  збереження вологи. Розміри ямок повинні бути  діаметром  60см х 60 см. Перед посадкою пошкоджені корінці можна обережно обрізати. Потрібно розмістити їх горизонтально на тій відстані, на якій вони будуть закопані та розрівняти довкола саджанця у формі зірки.

Необхідно, щоб після посадки місце прищеплення знаходилось на 3-5 см вище рівня ґрунту.

Щоб досягти цього можна використовувати підставку, виготовлену з дошки, в якій зарані зроблено виріз. Під час посадки краї дошки будуть підтримуватися краями ямки, а виріз, в якому знаходитиметься саджанець на рівні місця прищепи, задасть оптимальну висоту для посадки.

До висаджування в ямку не можна лити воду. Після висаджування землю злегка втрамбовують, а навколо ямки навколо ямки роблять поглиблення. Потім кожному саджанцю наливається 15-20 л води. По закінченню навколо стовбура робиться огорожа з ґрунту (h= 10-15 см), яку не потрібно втрамбовувати.

Вирощування і доглядання

Підживлення..  По завершенню  посадки кожне деревце підживлюється на поверхні: 500 г азоту, фосфору, калію ( 18/46/0 або інша підходяща формула) в радіусі одного метра навколо стовбура.

Кожного року площа підживлення повинна збільшуватись в радіусі 0,50 м.

Полив. Оптимальна норма поливу складає приблизно 20 л води на одне деревце в тиждень, але ця норма може бути зменшена або збільшена  в залежності від кількості опадів/засухи. Існують різноманітні схеми і способи поливу.

Додаткові культури. Іноді власники садів використовують міжряддя для посадки додаткових культур. Таке можливо, якщо сад зрошується, а культури висаджують на відстані 1 м від ряду  дерев. Також щороку додаткові культури віддаляють на 0,5 м від дерев.

Примітка: При висадці кукурудзи відстань буде 2 м.

Формування крони: Підрізування для формоутворення є однією з найважливіших робіт в саду з метою:

 • більш ефективного звикання дерева після пересадки;
 • розробки і підтримки крони дерева;
 • стимуляції плодоносіння шляхом видалення безкорисних чи мертвих гілочок;
 • полегшення роботи для механічного збору врожаю за рахунок однотипності форм і розмірів дерев.

Необхідно пам’ятати, що висота стовбура при посадці не повинна перевищувати 0,9-1,1 м інакше можлива затримка збирання врожаю.

В перший рік росту саджанців особливої уваги потребує підрізка дерев. Робити це потрібно в кінці серпня з метою зупинення росту саджанців для їх захисту від осінніх заморозків. Для цього необхідно обірвати верхні бруньки на верхівці дерев.

В цей же період потрібно просапати біля основи стовбура, загорнувши місце щеплення, щоб на нього не впливали різкі зміни температури ( 15-20 см).

Фітосанітарний захист: Основною хворобою горіха є бактеріоз: бактерія, що є причиною некрозу (чорним плямам) всіх органів (гілки, бруньки, плоди). Вона розвивається в умовах підвищеної вологості при температурі 16-29 ˚С.

Боротьбу з цією хворобою проводять за допомогою препаратів з вмістом міді в невеликій кількості (1%).

            1-ий обробіток проводиться після обривання бруньок. Використовується розчин 1,5% бордоської суміші.

            2-ий обробіток проводиться після появи перших листків. Використовується той самий препарат, але з концентрацією 0,5%.

            3-ий обробіток  проводиться з початком росту молодих пагонів, концентрація – 0,5%.

            4-ий обробіток проводиться після опадання листя. Використовується 1,5-2% бордоська суміш.

Виходячи з розмірів та схем розміщення саджанців існують такі види садів:

 • традиційний;
 • напів-інтенсивний;
 • інтенсивний.

Кількість саджанців на гектар залежить від виду саду (100-400 саджанців), а виходячи з цього і економічна ефективність сільськогосподарського використання.